Utylizacja paneli fotowoltaicznych

utylizacja paneli fotowoltaicznych

Na czym polega utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Każda rzecz posiada określony cykl życia. Z fotowoltaiką jest dokładnie tak samo. Każdy system fotowoltaiczny składa się bowiem z paneli słonecznych, które produkują energię elektryczną. Na ten moment szacuje się żywotność paneli fotowoltaicznych do 30 lat. Utylizacja paneli fotowoltaicznych konieczna jest, gdy wydajność instalacji spadnie poniżej określonego poziomu lub gdy panele ulegną wcześniej awarii.

Jest to proces, który polega na odzyskaniu materiałów i wartościowych metali, które nadają się do ponownego przerobienia, użytku. Utylizacja fotowoltaiki składa się z etapów takich jak:

  • cięcie strumieniem wody,
  • rozdrabnianie i mielenie,
  • czyszczenie piaskiem,
  • przetapianie,
  • przetop szkła,
  • obróbka chemiczna.

Jak przebiega utylizacja paneli fotowoltaicznych

W pierwszym etapie usuwa się ramę, kolejno kable czy skrzynkę przyłączeniową oraz pozostałe elementy, które można oddzielić od reszty. W kolejnym kroku panele fotowoltaiczne poddaje się cięciu i zgniataniu. Pozostałe części trafiają do odpowiednich sekcji, które są odpowiedzialne za recykling danego materiału. Recykling szklanych i aluminiowych elementów jest najłatwiejszy. Proces przetopienie przebiega standardowo. Odzysk szacuje się na poziomie ok. 80%.
Wafle krzemowe, które są w dobrym stanie, nadają się do ponownego użytku po wytrawieniu ich za pomocą odpowiedniego kwasu i ponownym wzbogaceniu ich w celu uzupełnienia odpowiednimi właściwościami. Uszkodzone najczęściej przetapia się i wykorzystuje w nowych modułach PV. Konieczna jest więc zaawansowana obróbka metali Gdańsk i innych materiałów. Jednak są to czynności przynoszące wymierne korzyści środowisku i społeczeństwu.

Odpowiedzialność i niezbędna dokumentacja

Panele słoneczne podlegają selektywnej zbiórce i muszą zostać dostarczone do zakładu, gdzie prowadzona jest fotowoltaika utylizacja. Prawo jednoznacznie nie reguluje kto ponosi odpowiedzialność za utylizację.
Na rynku istnieją producenci, którzy zobowiązują się do odbioru i utylizacji paneli po ich zużyciu. Koszt takich działań spada jednak na właściciela paneli słonecznych i jest uzależniony od masy oddawanych części.
Firma recyklingowa wydaje oświadczenie o przeprowadzeniu usługi. Musi zawierać sposób utylizacji. Jeśli producent oddaje panele do recyklingu musi dokonać stosowanego wpisu do bazy danych o produktach i opakowaniach w gospodarce odpadami. Natomiast jeśli jest to osoba prywatna, taki wpis nie jest koniecznością.

Utylizacja baterii, kineskopów i wiatraków

Instalacje fotowoltaiczne, to nie wszystko. Istnieje bowiem wiele innych, szybko rozwijających się dziedzin, które potrzebują skutecznego recyklingu. Samochody elektryczne nie stanowią dużego procentu, jednak za kilkadziesiąt lat będzie to ekologiczna alternatywa dla samochodów spalinowych. Ekologiczna, a może nie do końca? Zdaniem ekspertów utylizacja baterii samochodów elektrycznych nie będzie możliwa w odpowiedniej ilości. Jednakże cały czas opracowywane są coraz lepsze metody recyklingu, dlatego istnieje nadzieja, że problem będzie rozwiązany.

Inaczej ma się utylizacja kineskopów. Kineskop rozbiera się na części, które później poddaje się recyklingowi. Najwięcej trudności sprawia szkło kineskopowe, jednakże firmy recyklingowe radzą sobie i z tym problemem.

Przemysł wiatrowy staje się coraz bardziej popularny na świecie, a wiatraki eksploatuje się około 30 lat. Utylizacja wiatraków nie należy jednak do najłatwiejszych. Fundament turbiny wiatrowej, elementy gondoli i wieża nie sprawiają problemu przy recyklingu. Problematyczna jednak jest utylizacja śmigieł. Tylko bowiem 30% odpadów ze śmigieł jest ponownie przetwarzana. Większość kompozytów trafia do cementowni.