Panele słoneczne
Aktualnie coraz więcej osób stara się inwestować w odnawialne źródła energii. Jest to spowodowane nie tylko coraz lepszymi wydajnościami tego rodzaju systemów, ale także dostępnymi formami dofinansowania do ich zakupu. Jednak to, że ludzie montują panele słoneczne to jedno, ale czy są one opłacalne i czy warto je zainstalować? Czy utylizacja paneli fotowoltaicznych jest droga i kłopotliwa? Warto także zapoznać się z obecną sytuacją jeśli chodzi o rynek paneli fotowoltaicznych.
Aktualna sytuacja w Polsce
Aktualnie w Polsce znajduje się wiele różnych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 300 MW/. Według Instytutu Energii Odnawialnej do 2020 roku łączna moc, która wytwarzana jest przez wszystkie panele słoneczne może osiągnąć nawet 1,2 GW. W skład tych danych zaliczają się zarówno instalacje klientów indywidualnych jak również farmy fotowoltaiczne czy też minielektrownie. Jednak w obecnym czasie ogniwa fotowoltaiczne zyskują największą popularność wśród osób prywatnych i tam są najczęściej stosowane. Większość osób takie instaluje głównie ze względu na możliwość otrzymania dofinansowania ze środków państwowych. Większość osób obawia się czy opłaca się zamontować takie instalacje.
Panele słoneczne i ich wydajność
To czy instalacja będzie opłacalna określa kilka czynników. Jednym z nich oczywiście jest to w jakiej cenie kupi się ogniwa fotowoltaiczne sklep. Jednak oczywiście to nie jedyne parametry, które mają na to wpływ. Najważniejszymi czynnikami, które mają wpływ na opłacalność instalacji są:
- Koszt instalacji – oczywiście im mniej zapłaci się za instalacje fotowoltaiczną tym będzie ona bardziej opłacalna. Zazwyczaj prezentuje się go w przeliczniku PLN/1KW
- Dach – odpowiedni kąt nachylenia dachu może dać bardzo duże zyski jeśli chodzi o efektywność instalacji fotowoltaicznej. Jeśli dach nie posiada odpowiednich warunków to można spróbować zastosować instalację fotowoltaiczną naziemną, jednak nie zawsze jest to możliwe.
- Zużycie energii – jeśli zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie jest stosunkowo wysokie to zasadność instalacji tego rodzaju jest dobrym pomysłem. Istotna jest zwłaszcza ilość energii zużywanej w ciągu dnia, ponieważ w ciągu nocy instalacja fotowoltaiczna produkuje o wiele mniej energii.
Dobry instalator, który zajmuje się tym od dłuższego czasu powinien bez problemów określić czy dach się nadaje do montażu, czy posiada on odpowiednie nachylenie czy też pomoże dobrać odpowiedni inwerter fotowoltaiczny czy też markę paneli. Powinien on także przeanalizować rachunki za prąd i określić czy instalacja ma sens. Może także zaproponować zagospodarowanie nadmiaru wytworzonej energii stosownie do potrzeb. Prądożerna klimatyzacja Wrocław może zostać zasilona z wykonanej instalacji fotowoltaicznej, co przełoży się na dodatkowe korzyści dla domowników.
Obliczenie wydajności
Analizę opłacalności instalacji fotowoltaicznej należy oprzeć o rzeczywiste pomiary i wyniki. Tylko w ten sposób można sprawdzić czy w danym przypadku instalacja ma sens. Trzeba sprawdzić rzeczywiste koszty instalacji i konkretnych materiałów, koszt montażu, roczny koszt instalacji oraz fakt ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych. Niestety większość instalatorów nie bierze pod uwagę rocznego kosztu inwerterów obliczając tylko i wyłącznie koszt całkowity. Opłacalność warto przeliczyć na koszt roczny i wtenczas też zobaczy się czy warto zapoznać się z tą instalacją. W większości przypadków będzie to jednak dobrym pomysłem.