Panele fotowoltaiczne i ogrzewanie wody

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne

Osoby planujące ogrzewać wodę za pomocą energii słonecznej mają do wyboru dwa rozwiązania. Mogą zdecydować się na montaż kolektorów słonecznych lub też postawić na panele fotowoltaiczne. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Warto więc przyjrzeć się bliżej obu systemom i poznać ich najważniejsze cechy. Czy bardziej opłaca się nam ogrzewać wodę za pomocą wymienników ciepła, czy też z wykorzystaniem energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Konieczna jest jednak odpowiednia izolacja wymiennika płytowego, wykonana przez doświadczonych fachowców. Rozważyć należy także ile będzie nas kosztować recykling paneli fotowoltaicznych i po jakim czasie będzie konieczna.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to urządzenia, które zamieniają promieniowanie słoneczne w energię cieplną. Zazwyczaj wykorzystuje się je do ogrzewania wody w domach oraz basenach lub jako wsparcie dla systemów centralnego ogrzewania. Instalacja służąca do uzyskiwania ciepłej wody jest niezwykle prosta. Glikol wypełniający ogniwa słoneczne ulega nagrzaniu i przepływając przez układ, dociera do zbiornika z wodą z zamontowanym wymiennikiem ciepła. Rozgrzany przez słońce glikol oddając ciepło, nagrzewa wodę, a następnie powraca do ogniwa. Urządzeniem wywołującym ruch glikolu jest pompka obiegowa. Wadą tego rodzaju urządzeń jest przede wszystkim to, że przy dużym nasłonecznieniu mogą pojawić się problemy z nadmiarem ciepłej wody. Natomiast w czasie zimy, kiedy słońca jest mniej, kolektory mogą nie wytworzyć dostatecznej ilości ciepłej wody.

Ogniwa fotowoltaiczne

Jeśli chodzi o ogniwa fotowoltaiczne nazywanych też jako panele solarne, to ich zasada działania jest nieco inna. W tym wypadku energia słoneczna nie zamienia się na ciepło, lecz na energię elektryczną. Żeby ogrzewać wodę za pomocą tego rodzaju urządzeń potrzebna jest odpowiednia instalacja składająca się ze sterownika, przewodów oraz ogrzewacza wody z grzałką elektryczną. W czasie słonecznych dni moduły fotowoltaiczne wytwarzają prąd, który jest wykorzystywany do zasilania ogrzewacza. Zaletą instalacji fotowoltaicznej jest przede wszystkim to, że nie ma możliwości przegrzania wody. Gdy ilość wytworzonej energii elektrycznej jest zbyt duża, jej nadprodukcja zostaje przesłana do sieci lub wykorzystana do zasilania innych urządzeń. Dobrym pomysłem będzie w takim wypadku montaż klimatyzatorów Wrocław. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które pozwala w efektywny sposób wykorzystać wytworzony prąd.