Panele solarne – jak właściwie zamontować

panele solarne

Panele solarne

Panele solarne należy montować w odpowiedni sposób. Chodzi głównie o to, aby osiągnąć ich maksymalną skuteczność. Należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia, miejsce montażu czy też położenie względem stron świata. Najlepiej jest wtedy gdy panele fotowoltaiczne skierowane są na południe, a odchylenie w kierunku wschodnim bądź zachodnim jest mniejsze niż 10 stopni. Większe odchylenie będzie miało wpływ na wydajność urządzenia.

Kąty montażu

W zależności od funkcji kąt powinien być inny. Gdy instalacja służy do podgrzewania wody kąt powinien mieć od 35 do 45 stopni. W przypadku gdy panele słoneczne mają wspomagać ogrzewanie domu to kąt powinien mieć koło 45 do 60 stopni. Natomiast jeśli chodzi o baseny i domki letniskowe to kąt powinien być 30 stopni. Dzięki odpowiedniemu kątowi można osiągnąć najlepsze oszczędności.

Metody montażu

Można wyróżnić kilka metod montażu, nad dachówką, zintegrowany oraz na ścianie budynku.

  • Montaż nad dachówką – moduły fotowoltaiczne montowane są w sposób równoległy do połaci dachu. Moduły znajdują się kilka centymetrów nad jego powierzchnią. W przypadku gdy chce się montować moduły w innym kącie nachylenia niż dach można zastosować specjalne stelaże. Metoda ta nie wymaga ingerencji dekarza w strukturę dachówek.
  • Montaż zintegrowany – moduły montuje się w linii dachówek. W ten sposób powoduje się mniejszy opór dla wiatru, dodatkowo sprawa wygląda o wiele lepiej w przypadku zimy i śniegu. Dodatkową zaletą tego rodzaju montażu jest fakt, że straty energii są o wiele mniejsze. Jednak niestety ta forma montażu wymaga ingerencji w poszycie dachu.
  • Montaż na ścianie budynku – kolektory powinny być przytwierdzone do południowej ściany budynku. Dzięki temu możliwe jest absorbowanie promieniowania odbijającego się od pobliskich budynków

Dzięki odpowiedniemu montażowi paneli fotowoltaicznych można uzyskać najlepsze efekty. Niestety zdarza się, że panele ulegają uszkodzeniom podczas montażu. Nie można ich oczywiście wyrzucić do zwyczajnego kosza. Konieczna jest wtedy utylizacja paneli fotowoltaicznych w wyspecjalizowanej firmie. Ma to znaczenie, jeśli montaż przeprowadzamy samodzielnie. W innym wypadku za prawidłową utylizację fotowoltaiki odpowiada ekipa montująca instalację.