Panele solarne – jak właściwie zamontować

panele solarne

Panele solarne

Panele solarne należy montować w odpowiedni sposób. Chodzi głównie o to, aby osiągnąć ich maksymalną skuteczność. Należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia, miejsce montażu czy też położenie względem stron świata. Najlepiej jest wtedy gdy panele fotowoltaiczne skierowane są na południe, a odchylenie w kierunku wschodnim bądź zachodnim jest mniejsze niż 10 stopni. Większe odchylenie będzie miało wpływ na wydajność urządzenia.

Kąty montażu

W zależności od funkcji kąt powinien być inny. W przypadku gdy instalacja służy do podgrzewania wody kąt powinien mieć od 35 do 45 stopni. W przypadku gdy panele słoneczne mają wspomagać ogrzewanie domu to kąt powinien mieć koło 45 do 60 stopni, natomiast jeśli chodzi o baseny i domki letniskowe to kąt powinien być 30 stopni. Dzięki odpowiedniemu kątowi można osiągnąć najlepsze oszczędności.

Metody montażu

Można wyróżnić kilka metod montażu, nad dachówką, zintegrowany oraz na ścianie budynku.

  • Montaż nad dachówką – Moduły fotowoltaiczne montowane są w sposób równoległy do połaci dachu. Moduły znajdują się kilka centymetrów nad jego powierzchnią. W przypadku gdy chce się montować moduły w innym kącie nachylenia niż dach można zastosować specjalne stelaże. Metoda ta nie wymaga ingerencji dekarza w strukturę dachówek.
  • Montaż zintegrowany – moduły montuje się w linii dachówek. W ten sposób powoduje się mniejszy opór dla wiatru, dodatkowo sprawa wygląda o wiele lepiej w przypadku zimy i śniegu. Dodatkową zaletą tego rodzaju montażu jest fakt, że straty energii są o wiele mniejsze. Jednak niestety ta forma montażu wymaga ingerencji w poszycie dachu.
  • Montaż na ścianie budynku – kolektory powinny być przytwierdzone do południowej ściany budynku. Dzięki temu możliwe jest absorbowanie promieniowania odbijającego się od pobliskich budynków

Dzięki odpowiedniemu montażowi paneli fotowoltaicznych można uzyskać najlepsze efekty.