Panele słoneczne i co jeszcze?

Panele słoneczne i inne podstawowe elementy niezbędne do stworzenia instalacji solarnej

Instalacje solarne w ostatnim czasie stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Na dachach wielu domów znaleźć można panele słoneczne lub panele fotowoltaiczne. Pochłaniają one energię słoneczną i zamieniają ją w energię cieplną lub elektryczną. Założenie solarów wymaga sporo pracy i nakładów finansowych. W związku z tym warto przed rozpoczęciem inwestycji dowiedzieć się, z jakich elementów składa się instalacja solarna.

Ogniwa słoneczne

Instalacja służąca do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej w domu jednorodzinnym jest stosunkowo prosta w budowie. Składają się na nią dwa lub trzy ogniwa słoneczne, zbiornik na wodę z wężownicą umożliwiającą jej podgrzewanie, pompka obiegowa, rurki oraz glikol krążący w układzie. W związku z tym, że w sezonie zimowym, kiedy słońca jest mniej, instalacja solarna może nie pracować na tyle wydajnie by podgrzać wodę, wskazane jest podłączenie do układu kotła wspomagającego. Urządzenie w razie potrzeby może dogrzewać wodę do pożądanej temperatury.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Jeśli chodzi o montaż instalacji fotowoltaicznej, to jest ona nieco bardziej skomplikowana. Do jej podstawowych elementów należą

    panele
  • inwerter fotowoltaiczny przetwarzający prąd stały wytworzony z energii słonecznej na prąd zmienny nadający się do zastosowań domowych
  • odbiornik prądu
  • licznik dwukierunkowy, umożliwiający oddawanie nadmiaru energii elektrycznej do sieci

W przypadku, gdy prąd wytworzony w instalacji solarnej ma zostać wykorzystany do ogrzewana wody użytkowej, konieczny jest montaż dodatkowego zbiornika wyposażonego w grzałkę elektryczną oraz urządzenia sterującego. Niewątpliwą zaletą instalacji fotowoltaicznej jest to, że panele fotowoltaiczne nie muszą być, tak jak kolektory montowane w niewielkiej odległości od domu. Dzięki temu, że podczas przesyłania wytworzonej energii elektrycznej do sieci występują niewielkie straty, moduły mogą być stawiane w ogrodzie lub innym nasłonecznionym miejscu.