Ekologiczne podejście do życia
Tematy z grupy ekologii, takie jak na przykład utylizacja samochodów elektrycznych, ostatnimi czasy zdominowały naszą debatę publiczną. Wydaje się, że na każdym kroku jesteśmy zachęcani do zmiany stylu życia. Począwszy od telewizji, po wizytę w salonie operatora komórkowego. Wszędzie bombarduje nas przekaz BĄDŹ EKO. Jak się okazuje tylko niewielki procent społeczeństwa posiada świadomość, rzeczywistego wpływu jaki ma np. utylizacja fotowoltaiki na środowisko. Niestety proces produkcji popularnych paneli słonecznych jest bardzo toksyczny. Mało kiedy się o tym wspomina, ale ma on swój przebieg głównie w Chinach.
Wyzwania jakie niesie utylizacja samochodów elektrycznych
Kolejnym na czasie tematem są samochody elektryczne. Każdy z nas zapewne słyszał o rekordowej liczbie tych pojazdów, jaka miała się pojawić na naszych drogach. Szkoda tylko, że małe miejscowości są niejako wykluczone pod względem możliwości zasilenia takiego samochodu. Należy sądzić, że w większych miastach problem ten występuje w mniejszej skali. Pojawia się jednak inny mankament, czyli czas. Można jednak zostawić taki samochód do naładowania na czas godzin pracy, bądź większych zakupów. Powróćmy zatem do naszego głównego tematu, związanego z ekologią. W przypadku aut elektrycznych znika problem takich działań jak usuwanie DPF pomorskie, które negatywnie oddziałuje na środowisko. Niemniej jednak powszechnie wiadomo, że każdy pojazd kiedyś będzie trzeba oddać na przysłowiowy złom. Pojawia się tym samym pytanie o wpływ na środowisko, jaki niesie z sobą utylizacja samochodów elektrycznych? Czy nasze tradycyjne złomowiska są na to przygotowane? Czy rozwijają one swoje usługi na równi z rynkiem motoryzacyjnym? Pytań możemy mnożyć, a odpowiedzi, brak.
Wątpliwości związane z utylizacją
Nie ulega wątpliwości, że każdy posiadacz tradycyjnego samochodu, musiał chociaż raz w życiu wymienić akumulator. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że stary wyczerpany zostawiamy u sprzedawcy, kiedy nabywamy nowy egzemplarz. W przeciwieństwie do dobrze nam znanej praktyki, pojawia się nowa wątpliwość, czyli utylizacja baterii samochodów elektrycznych. Czy można je wyjąć tak samo jak akumulator? Czy są specjalne skupy, które je przyjmują? Ponosimy za wymianę dodatkową opłatę? Pytania pojawiają się lawinowo.
Podobnie jak utylizacja paneli fotowoltaicznych, tak i w tym przypadku czujemy pewien niedosyt informacyjny. Ostatnim poruszonym tutaj zagadnieniem są wiatraki prądotwórcze. Trudno jednoznacznie powiedzieć, ale wydaje się, że wzbudzają one najmniej kontrowersji. Z dotychczasowych rozważań, możemy zaryzykować następujące stwierdzenie. Pod kątem szkodliwości dla środowiska utylizacja wiatraków, paradoksalnie jest najbardziej ekologiczna.